Sveitsi saa kovan vahvistuksen – NHL-vahti jää pois MM-kisoista

Sveitsin MM-joukkueeseen liittyy kokenut NHL-hyökkääjä Nino Niederreiter. Akira Schmid ei sen sijaan saavu turnaukseen.

Sveitsi saa merkittävän vahvistuksen jääkiekon MM-kisoihin, kun 32-vuotias hyökkääjä Nino Niederreiter liittyy joukkueeseen korvaamaan loukkaantunutta kapteeni Nico Hischieriä. Kyseessä on Niederreiterin yhdeksäs MM-turnaus.

Winnipeg Jetsin riveissä NHL:n pudotuspeleissä pelannut Niederreiter iski neljä maalia Dallasia vastaan. Runkosarjassa hän teki 82 ottelussa tehot 17+20=37.

Samaan aikaan Sveitsin jääkiekkoliitto ilmoitti, ettei NHL-vahti Akira Schmid (Vegas Golden Knights) saavu kisoihin. Urheilujohtaja Lars Weibelin mukaan Schmid olisi halunnut pelata, mutta joukkue haluaa tarjota vastuuta muille maalivahdeille tulevia arvokisoja silmällä pitäen.

– Akiran sitoutuminen maajoukkueeseen on kiistaton, ja hän on edelleen luotettava vaihtoehto tulevaisuuteen, Weibel totesi.

Sveitsi on nimennyt kolmanneksi maalivahdikseen HC Davosin Sandro Aeschlimannin. Turnauksessa torjuntavastuu on jakautunut Leonardo Genonin ja Stephane Charlinin kesken.

Sveitsi johtaa Herningissä pelattavaa B-lohkoa, mutta kahden pisteen päässä oleva Tshekki on pelannut yhden ottelun vähemmän. Tshekki kohtaa vielä Saksan ja Yhdysvallat, kun taas Sveitsin lohkovaihe päättyy tiistaina otteluun Kazakstania vastaan.

Lähde: MTV Uutiset