Leijonien maalivahtiratkaisu selvä USA-otteluun – myös Granlundin roolista vihje

Justus Annunen torjuu Leijonien maalilla maanantain USA-ottelussa. Päävalmentaja Antti Pennanen avasi samalla suunnitelmia Mikael Granlundin tulevasta ketjuroolista.

Leijonat harjoitteli sunnuntaina Zürichissä vapaaehtoisilla jäillä ennen maanantain kovaa USA-haastetta. Harjoituksista puuttuivat muun muassa Jesse Puljujärvi, Olli Määttä ja Sakari Manninen.

Päävalmentaja Antti Pennanen vahvisti harjoitusten yhteydessä, että Suomen maalilla USA:ta vastaan aloittaa Justus Annunen. Nashville Predatorsia edustava maalivahti torjui myös Leijonien MM-avauksessa Saksaa vastaan.

Valinta kertoo samalla paljon Suomen tämänhetkisestä maalivahtihierarkiasta, sillä vastaan asettuu hallitseva maailmanmestari ja olympiavoittaja Yhdysvallat. Lauantain Unkari-ottelussa torjuntavuorossa oli Joonas Korpisalo.

Pennanen kommentoi myös keskiviikkona tai torstaiaamuna Leijonien vahvuuteen liittyvän Mikael Granlundin mahdollista roolia joukkueessa. Suunnitelmana on istuttaa kokenut hyökkääjä ykkösketjuun Aleksander Barkovin ja Sakari Mannisen rinnalle.

Avausottelussa samassa paikassa pelasi Teuvo Teräväinen, jonka turnaus päättyi loukkaantumiseen.

– Kyllä se on alkuperäinen suunnitelma, mutta katsotaan vielä kun hän saapuu paikalle. Ihan hyvältä vaikuttaisi sellainen kombinaatio, Pennanen sanoi medialle.

Granlund olisi näin ollen ensimmäisen kerran Leijonien käytettävissä torstain Latvia-ottelussa.

Pennasen mukaan Leijonien ketjukoostumukset pysyvät USA-ottelussa samoina kuin Unkaria vastaan pelatussa ottelussa.

Lähde: MTV Uutiset

Vastaa