Antti Pennasen Leijonat-päävalmentajakausi on alkanut vakuuttavasti. Suomi voitti torstaina Karjala-turnauksessa Sveitsin jatkoajalla ja kaatoi lauantaina maailmanmestari Tshekin.
Leijonat otti lauantai-illan ottelussa selvän 4–0-voiton Tshekistä.
– Hyvä peli meiltä. Tykkäsin meidän alustamme, aktiivisuudestamme ja siitä, että saimme lisää intensiivisyyttä puolustamiseen. Kaiken takana oli erinomaista maalivahtipeliä. Muutamaa hetkeä lukuun ottamatta pelasimme hienosti. Pitää muistaa, että vastassa oli kova joukkue – maailmanmestari, kommentoi Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen.
Jos verrataan torstain Sveitsi-ottelua, Leijonat kohtasi lauantaina täysin erilaisen haasteen. Tshekki tuli kentälle fyysisesti vahvana joukkueena.
– Tshekki on isokokoinen ja kamppailuvoimainen joukkue, ja halusimme liikkua heitä vastaan vahvasti. Pyrimme pitämään intensiteettiä yllä ja halusimme iskeä ensimmäisinä omalla alueellamme. Hyvä esimerkki tästä oli se, miten puolustaja (Atro) Leppänen pelasi avauserässä, kun hän iski tiukasti kiinni. Näin heidät pysäytetään, Pennanen kehui.
Yksi asia jäi kuitenkin Pennaselle hampaankoloon: Tshekin hyökkääjä Matyas Kantnerin tempaus.
Kantner sai suoran ulosajon, kun hän taklasi selkäpuolelta Leijonien Ahti Oksasta toisessa erässä.
– Mun mielestä nuo ovat turhia temppuja. Tarvitseeko poikittaisella mailalla mennä… Pennanen ärähti.
– Tietenkin meilläkin oli vastaavaa (viitaten Sampo Rannan tönäisyyn), mutta ero oli se, että siinä ei ollut poikittaista mailaa. Ymmärrän nopeat tilanteet, mutta nämä eivät olleet sellaisia. Noihin ehtii reagoida, Pennanen jatkoi.
Pennanen kertoi myös Oksasen tilanteesta.
– Hän on mennyt jatkotutkimuksiin. Tiedän nyt sen, Pennanen totesi.
Leijonat pelaa vielä sunnuntaina Ruotsia vastaan.
– Kokoonpanoon tulee muutoksia, sillä osalla pelaajista on seurajoukkuekiireitä ensi viikolla. Otamme tämän huomioon. Kierrätämme pelaajia ja saamme samalla arvokasta tietoa kansainvälisistä peleistä. Suomi-Ruotsi, isänpäivänä, varmasti nähdään nälkäinen Suomi jäällä. Odotan hyvää ottelua. Ruotsi on hieman erilainen joukkue – he prässäävät korkealta ja mittaavat meidän puolustajiemme syöttötaitoja, Pennanen ennakoi.
Lähde: MTV Uutiset