Leijonat esittelevät uudet kokoonpanonsa MM-kisojen otteluun Suomi–Iso-Britannia sunnuntaina kello 13:20, joka näkyy suorana lähetyksenä Viaplaylla ja MTV3:lla.

Suomen joukkue valmistautuu kohtaamaan Iso-Britannian toisessa ottelussaan MM-kisoissa. Ottelun aloituksen ollessa kello 13:20, sen voi seurata suorana lähetyksenä sekä Viaplayn että MTV3:n kautta.

Leijonien ensimmäisessä kentässä nähdään Mikael Granlund, Konsta Helenius ja Valtteri Puustinen. Helenius ei ollut mukana Tshekki-ottelussa perjantai-iltana.

Ahti Oksanen debytoi turnauksessa sunnuntaina. Hänet nähdään toisessa kentässä. Kolmannessa ketjussa Arttu Hyry ja Pekka Jormakka pelaavat yhdessä Jere Innalan kanssa. Innala aloitti Tshekki-pelin toisessa kentässä. Juha Jääskä, joka oli Tshekki-pelin ensimmäisessä ketjussa, pelaa tänään nelosketjussa Hannes Björnisen ja Iiro Pakarisen kanssa. Suomen maalivahtina toimii Emil Larmi, ja Lassi Lehtinen toimii hänen varallaan. Tshekki-pelissä torjunut Harri Säteri ei ole tänään kokoonpanossa.

Leijonien kokoonpano Sveitsi otteluun

Maalilla: 31 Lassi Lehtinen (varalla 35 Oskari Salminen)

1. kenttä:
19 Henrik Borgström – 91 Oliver Kapanen – 51 Markus Nurmi
47 Atro Leppänen – 6 Tony Sund

2. kenttä:
29 Ahti Oksanen – 13 Mikael Ruohomaa – 74 Julius Nättinen
33 Veli-Matti Vittasmäki – 2 Oskari Laaksonen

3. kenttä:
80 Saku Mäenalanen – 71 Kalle Kossila – 39 Sebastian Repo
10 Valtteri Pulli – 25 Niclas Almari

4. kenttä:
21 Matias Mäntykivi – 24 Hannes Björninen – 62 Robert Leino
28 Tobias Winberg

13. hyökkääjä:

20 Oiva Keskinen