Poliisi ja viranomaiset ovat varautuneet mahdollisiin jääkiekon MM-kultajuhliin Helsingissä ja Tampereella sunnuntai-iltana.
Viranomaiset valmistautuvat mahdollisiin jääkiekon MM-kultajuhliin eri puolilla Suomea sunnuntai-iltana.
Helsingin poliisi kertoo varautuneensa tilanteeseen lisäresurssein. Myös Helsingin kaupunki on ryhtynyt toimenpiteisiin suojatakseen keskustassa sijaitsevan Havis Amanda -patsaan mahdollisilta vaurioilta. Patsaan ympärille rakennetaan aitauksia, ja poliisi on valmistautunut estämään siihen kiipeämistä.
Myös Tampereella tilanteeseen on varauduttu. Sisä-Suomen poliisin tilannekeskuksesta kerrotaan, että juhlintaa varten on tarvittaessa käytössä riittävä poliisiresurssi.
Leijonat tavoittelee sunnuntai-iltana maailmanmestaruutta, kun se kohtaa Sveitsin MM-kisojen loppuottelussa Zürichissä. Suomen edellinen maailmanmestaruus on vuodelta 2022.
Mahdollinen kultamitali voisi tuoda tuhansia kiekkofaneja juhlimaan erityisesti Helsingin keskustaan ja Tampereen keskustan alueelle heti ottelun päättymisen jälkeen.
Lähde: MTV Uutiset