Antti Pennanen ihasteli Leijonat-debytanttia: ”Tuntuu hullulta sanoa ensikertalaiseksi” – jopa MM-kisoihin?

Santeri Hatakka säväytti heti Leijona-debyytissään, ja katseet kääntyvät jo kevään MM-kisoihin.

Puolustaja Santeri Hatakan Leijona-debyytti oli täydellinen aloitus maajoukkueuralle, kun Suomi kaatoi Tshekin Euro Hockey Tourin kotiturnauksessa Tampereella 4–2.

Ruotsin HV 71:ssä kiekkoileva 24-vuotias Hatakka seurasi torstain Sveitsi-tappion vielä katsomosta, mutta lauantaina oli hänen vuoronsa loistaa. Ensimmäinen kosketus kiekkoon johti tulosta: Hatakka syötti Arttu Ruotsalaisen 1–0-maalin ajassa 1.28.

– Aika paljon oli intoa, kun lähdettiin jäälle. ”Ara” haki hyvin itsensä vapaaksi, ja kun tuollaiselle äijälle antaa kiekon, se yleensä menee maaliin, Hatakka kuvaili.

NHL:ssä 21 ottelua San Josessa ja New Jerseyssä pelannut Hatakka ei peitellyt tavoitteitaan.
– Totta kai MM-kisat kiinnostavat. Siitä paikasta lähdetään taistelemaan tosissaan.

Myös hyökkääjä Leevi Tukiainen teki vaikutuksen. JYPin maalitykki laukoi uransa toisessa maaottelussa 2–0-maalin Ruotsalaisen syötöstä.

Pennaselta ylistystä debytanttien suuntaan

Antti Pennanen antoi vuolaat kehut. | Kuva: Tomi Natri / ALL OVER PRESS

Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen ei peitellyt tyytyväisyyttään.

– Hatakka oli erinomainen ensikertalainen. Tuntuu hullulta sanoa niin, kun hän on pelannut NHL:ssäkin.

Pennanen antoi erityiskiitokset Tukiaiselle.

– Treeneissäkin huomaa, että hänen laukauksensa on poikkeuksellinen. Sellainen salibandylaukaus – ei voi tietää, mihin suuntaan se lähtee. Tosi makea tekninen veto.

Ketjut uusiksi, tulosta heti

Pennanen sekoitti hyökkäysketjut torstain tappion jälkeen, ja muutos kannatti. Uusi kakkosketju Innala – Ruotsalainen – Tukiainen toi tehoja taululle. Innala nakutti tehot 1+2 ja iski lopulta Suomen neljännen maalin tyhjiin.

– Hyökkäyspelissä otettiin askel eteenpäin. Tänään myös puolustettiin hyvin, Pennanen summasi.

Emil Larmi torjui 25 kertaa ja piti Leijonat pystyssä, vaikka Tshekki kavensi loppuhetkillä Dominik Kubalikin ja Radim Zohornan osumilla.

Suomi päättää Tampereen turnauksen sunnuntaina kohtaamalla turnauksessa tappiotta olevan Ruotsin.

Lähde: MTV Uutiset