Leijonille karu takaisku MM-kisoissa – Eemil Erholtzin turnaus ohi, Sami Päivärinta hälytetään takaisin Sveitsiin

Leijonien vahva MM-turnaus sai torstaina ikävän käänteen, kun hyökkääjä Eemil Erholtz joutuu jättämään kisat kesken loukkaantumisen vuoksi.

Nuori hyökkääjä oli noussut turnauksen aikana yhdeksi Suomen puhutuista nimistä energisen pelaamisensa ansiosta, mutta MM-unelma päättyi ennen aikojaan. Erholtzin poissaolo on kova isku Leijonille juuri turnauksen ratkaisuhetkillä.

Suomen joukkue reagoi tilanteeseen nopeasti, sillä HPK:n Sami Päivärinta kutsuttiin takaisin Sveitsiin paikkaamaan kokoonpanoa. Päivärinta oli jo ehtinyt palata Suomeen, kun hänen kisapassiaan ei aiemmin leimattu, mutta nyt hyökkääjä saa uuden mahdollisuuden MM-jäällä.

22-vuotias Päivärinta vakuutti kevään aikana Leijonien leirityksessä ja pelasi vahvan Liiga-kauden HPK:ssa. Nyt edessä voi olla uran suurin näyttöpaikka keskellä MM-kisojen kuumimpia pelejä.

Leijonien turnaus jatkuu kovien panosten otteluilla, ja samalla katseet kohdistuvat siihen, pystyykö Päivärinta vastaamaan yllättävään kutsuun ja täyttämään Erholtzin jättämän aukon Suomen hyökkäyksessä.

Vastaa