Kanadan supertähdet Sidney Crosby ja Marc-André Fleury tarttuivat mahdollisuuteen edustaa maataan MM-kisoissa – molemmille kyseessä voi olla viimeinen kerta.
Kanadan MM-joukkue on tänä vuonna poikkeuksellisen nimekäs. NHL-tähdet Sidney Crosby, Nathan MacKinnon, Travis Sanheim, Travis Konecny ja maalivahti Jordan Binnington liittyivät mukaan Tukholmassa pelattavaan turnaukseen heti NHL-kauden päätyttyä.
Erityisesti Crosbyn mukanaolo on herättänyt huomiota. Vaikka monet tähyävät jo ensi talven olympialaisia, Pittsburgh Penguinsin kapteenilla oli toinen syy lähteä MM-matkalle.
– Minun iässäni ei tiedä, kuinka monta mahdollisuutta enää tulee. Halusin käyttää tämän tilaisuuden hyväksi. Lisäksi mukana on muutama pelaaja parin kuukauden takaisesta joukkueesta, Crosby kertoo MTV Urheilulle.
– Kansainvälinen jääkiekko on tällä hetkellä hyvässä nosteessa. On hienoa olla osa sitä ja pukea Kanadan paita taas ylle.
Toinen veteraanipelaaja, joka saattaa olla viimeistä kertaa mukana arvokisoissa, on 40-vuotias maalivahti Marc-André Fleury. Hän edusti Kanadaa viimeksi jäillä nuorten MM-kisoissa vuonna 2004.
– Et kyllä saa minua tuntemaan nuoreksi, kun sanot, että siitä on jo 20 vuotta, Fleury naurahtaa.
Fleuryn tavoitteena on liittyä kolmen kullan kerhoon – Stanley Cup ja juniorien maailmanmestaruus häneltä jo löytyy, mutta olympiakulta jäi vuonna 2010 saamatta varamaalivahdin roolissa.
MM-kulta nostaisi hänet ainutlaatuiseen asemaan: ensimmäiseksi maalivahdiksi, joka on ollut mukana voittamassa kaikki kolme suurta titteliä.
– Tämä saattaa olla viimeinen mahdollisuuteni. Haluan nauttia tästä täysillä. Kanadan paidan pukeminen on aina suuri kunnia, Fleury painottaa.
Lähde: MTV Uutiset